שיר ציפורים חדש מתפשט כמו אש בקרב דרורים לבן-גרון, בקנה מידה שלא ראו מדענים קודם לכן.

ריקי שחם - ציפור דרור ביער

ציפורים לעיתים רחוקות משנות את המנגינות הקטנות שלהן, וכאשר הן עושות זאת, זה בדרך כלל מוגבל לסביבה המקומית, שם גרסאות שיר קטנות בעצם הופכות לדיאלקטים אזוריים. מחקר חדש מתאר חריג יוצא דופן לכלל זה, שבו שיר המושר על ידי דרורים לבן-גרון מתפשט ברחבי קנדה בקצב חסר תקדים. יתרה מכך, נראה כי השיר החדש מחליף את המנגינה הקיימת, המתוארכת עוד משנות השישים.

ריקי שחם - ציפור דרור עפה

ציפורים שרות כדי לסמן את שטחן ולמשוך בני זוג פוטנציאליים. באופן מסורתי, דרורים לבן-גרון במערב ומרכז קנדה שרים שיר המובחן בסיומו בן שלוש הצלילים. השיר החדש, שהתחיל ככל הנראה כניב אזורי בשלב כלשהו בין השנים 1960 ל -2000, כולל סיום ייחודי של שני תווים, והוא לוקח בסערה את קהילת הדרורים. מה שהופך את הסוף החדש לוויראלי כל כך הוא תעלומה עבור מחברי המחקר מאוניברסיטת צפון קולומביה הבריטית.

ריקי שחם - ציפור דרור על ענף

"השירים האלה נלמדים – אחרת גרסאות חדשות לא יתעוררו ולא יתפשטו. איפה שזה התחיל יכול היה להיות ציפור אחת, אבל לאחר מכן המנגינה נלמדת על ידי עוד ציפורים, והם היו יוצרים מורים לעופות אחרים. זה לא יתפשט מעוף אחד."

השיר החדש, שנשמע כעת מקולומביה הבריטית עד מרכז אונטריו – מרחק של יותר מ 3,000  ק"מ, התפשט בין השנים 2000 ל 2019, על פי המחקר. המנגינה הישנה נמצאת כעת בסכנת הכחדה.

ריקי שחם - ציפור דרור על עץ אורן

תרומתם של צפרים חובבים הייתה חלק בלתי נפרד מהמחקר. הקלטות שדה של דרורים לבן-גרון הועלו למאגר מקוון בשם eBird, המאפשר למדענים לעקוב אחר התפשטות הכפילה החדשה לאורך זמן ומרחב.

תוצאות המחקר, שכלל הקלטות רבות של הלהקות המכונפות, הראו כי השיר מקורו ככל הנראה ממערב להרי הרוקי, שם הוא היה להיט מוחלט כבר שנים, והתפשט בהתמדה ובמהירות מזרחה. עד שנת 2014 כל דרור לבן-גרון באלברטה שר את הכפילה החדשה, כאשר אוכלוסיות ציפורים נכבדות באונטריו גם ציצו את המנגינה המאושרת.

ריקי שחם - ציפור דרור מאכילה גוזלים בקן

נראה כי שטחי חורף של הדרורים הם גורם מרכזי בהסבר כיצד המנגינה החדשה התפשטה במהירות כה גדולה על פני שטח גיאוגרפי כה גדול. זכרים צעירים מגיעים לאזורי החורף שלהם ומתערבבים עם דרורים ממקומות שונים בארץ. כאן, הציפורים הצעירות לומדות את המנגינה החדשה ומחזירות אותה לשטחי ההזדווגות שלהן, שם היא נקלטת על ידי דרורים אחרים. לומר שהלחן החדש הופך לוויראלי זו הערכה מדויקת למדי.

ריקי שחם - ציפור דרור בשיח פטל

מדוע שיר הציפורים החדש כה מרתק נותרה שאלה ללא מענה. יכול להיות שהנקבות נמשכות לשירים שאינם מוכרים להן. נראה כי הדרורים הללו עשויים להעדיף לאמץ גרסאות שיר מעט חדשניות יותר מאשר השיר הנפוץ. עם זאת, נראה כי זה חייב להתאים לתבנית כלשהי, מכיוון שלעתים אתה נתקל בזכרים ששרים גרסאות אחרות שאינן תופסות.

אך נראה שהדרורים כבר מתעייפים מהשיר החדש. לאחרונה הוא מתחלף בגרסה חדשה בקולומביה הבריטית. החוקרים מקווים ללמוד עוד את שירי הציפורים האלה כדי לראות אם דרורי נקבה באמת מגיבות למנגינות חדשות, בתהליך שנראה כי הוא דורש חידושים מוסיקליים מתמשכים בקרב ציפורים מדהימות אלה.

אז הנה עוד משהו שאנו יכולים ללמוד אף מציפור קטנה, לא להיות תקועים כל החיים באותה המנגינה.

שלכם, ריקי שחם.

הצטרף לדיון

33 תגובות

 1. פשוט מרתק. כמה אפשר ללמוד מהטבע, אייך לא להישאר תקוע כל החיים באותה המנגינה. תודה ריקי.

 2. ריקי, אני בהחלט עוקב אחר סיפורייךֿ, החושפים כמה העולם מופלא.

 3. הטבע לא מפסיק להתחדש, הלוואי שגם אני אתחדש השנה בזמירות חדשות של הלב.

 4. בימי הקורונה הסוגרים את העולם, אנו בהחלט זקוקים למחשבות חדשות שיתנגנו בהלכי הנפש בעולם.

 5. מאד מדבר אלי החומר שאת מביאה כאן, הממשק הזה שבין האדם לטבע שכל כך אבד לנו עם השנים.

 6. כמה תקווה בסיפור הזה, לדעתי ציפור הנפש גם זקוקה להחליף מנגינתה מדי פעם.

  1. תודה ריקי
   את מחזירה אותי לילדותי
   עת היית מקשיב ליונים , זמן של חסד.

 7. באמת שזה מדהים כל פעם מחדש לגלות עוד שיכבה נפלאה בטבע

 8. Great post. I was
  checking continuously this blog and I'm impressed! Extremely helpful info particularly
  the final section :
  ) I handle such info a lot.
  I was seeking this certain info for a long time.
  Thanks and best of luck.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *