מדענים מדרווין ועד ימינו התפלאו כיצד צבי הים מעבירים מינים אחרים על פני האוקיאנוס. מחקר חדש מצביע על כך שהם טובים אפילו יותר מכפי שחשבנו.

ריקי שחם - צב ים שוחה

צבי הים, זוחלים נדירים ומלכותיים, עם עיניים חכמות, ראשים מנומרים, ושריון מרשים המכסה את כל גופם. אך החוקרים שחיפשו צבים בלילות על חופיו של האי סנט ג'ורג', מול החוף הצפון מערבי של פלורידה, הונעו על ידי משהו אחר. "לא ממש התעניינו בצבים", אומר אקולוג ימי במעבדת החוף והים של אוניברסיטת פלורידה. "התעניינו יותר במה שחי עליהם."

רעקע שחם - צב ים
A funny cute sea turtle looking right at the camera with sun rays behind him.

בסיפורי פולקלור ובמיתוסים רבים לאורך ההיסטוריה תואר העולם כיושב על גבו של צב. ואכן צבי ים רבים נושאים עולם שלם על גבי שריונם – רכיכות, תולעים, קיפודי ים, סרטנים זעירים, שרימפסים, ומיני רבים של יצורים. טרמפיסטים כאלה, ממגוון מינים בשלבי חיים שונים, הופכים צב מאוכלס היטב למטרופולין קטן שצף באוקיאנוס. חלק מהדיירים כה קטנים, עד שלגביהם מרחביו של שריון הצב נראים כמו הרי געש קטנים.

ריקי שחם - צב ים

בחלון הזמן הקטן שבין הטלת הביצים לחזרת הצבות לים, גילו החוקרים צורות חיים רבות, מתפתלות, זוחלות, או פשוט חיות על גבי אותו עולם מקורנן. גם שפע החיים היה מרשים. הצב הממוצע, הם מצאו, יכול לאכלס עשרות אלפי יצורים חיים, ומספר שלבי החיים המיוצגים, מביצים, וולדות, צעירים ובוגרים ועד נקבות בהריון, העלו כי רובם חיים את כל חייהם על גבי שריון הצב – אוכלים ומזדווגים, מתים ונולדים.

ריקי שחם - צב ים וכוכבי ים

הממצאים עוזרים להאיר את השאלה לגבי סוגים מסוימים של יצורים שרובם אינם יכולים לשחות, בכל זאת התפשטו ברחבי העולם. אותם מינים נמצאו אלפי קילומטרים זה מזה. איך הם הגיעו לשם? רבים ככל הנראה נלכדים בזרמים, באצות וצמחי ים, או לכודים בקרח צף. אך התגלית המפתיעה היא התפקיד יוצא הדופן שממלאים צבי הים.

ריקי שחם - צב ים נח בין אלמוגים

עולם חי זעיר זה המוסע ממקום למקום באדיבותם של צבי הים, עוזר לבתי הגידול, למחזור החיים האקולוגי, ומספק מזון ליצורים רבים, קטנים וגדולים. שכבת חיים עשירה זו עשויה לסייע בהסוואת הצבים מכרישים ומטורפים אחרים שמביטים מלמעלה. אך הגרר שעומס זה יוצר עלול גם להאט את הצבים, אלא אם הם לא ממש ממהרים.

ריקי שחם - דגים מנקים צב ים

ככל שנלמד יותר על האופן שבו הצבים ושאר יצורי הים נושאים ומפיצים יצורים אחרים, ומעבירים קהילות שלמות ממקום למקום, זה יעורר יותר מודעות לתפקידם בשימור עולם הטבע והחי על כל צורותיו וגווניו, ותמיכה להגנתם של שומריו הנאמנים.

שלכם, ריקי שחם.

ריקי שחם - צבי ים קטנים

הצטרף לדיון

8 תגובות

  1. וואהו ריקי יקרה כל פוסט שלך הוא עולם ומלואו… איזה כיף להתחיל את הבוקר עם פוסט כזה

  2. וואו, באמת כל פוסט הוא עולם מופלא בפני עצמו, תודה, מרתק כל כך וגם אופטימי, הטבע שלנו מלא רזים וסודות.

  3. בעלי חיים מרגשים אותי, הם כמו נוצרים בתוכם סוד שאנו בני האדם לעולם לא נדע. אין בהם חמדנות, משתמשים במה שהם צריכים ותו לא. הלוואי שנלמד מהם ולו קמצוץ.

  4. לא יאומן הסיפור הזה איך כל המערכות האקולוגיות עובדות בסימביוזה מושלמת האחת עם השניה רק האדם הורס הכל למען כסף

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *