נדידת הסרטנים האדומים של איי חג המולד היא אחד התהליכים הטבעיים המדהימים ביותר על פני כדור הארץ. מדי שנה מגיחים מיליונים מהסרטנים הגדולים הללו מהיער ועושים את דרכם לאוקיינוס כדי להתרבות, רוחשים על פני כבישים, נחלים, סלעים וחופים. זה מראה מרהיב באמת שאותו תאר חוקר הטבע הנודע סר דייוויד אטנבורו כאחד מרגעי הטלוויזיה הגדולים ביותר שלו.

הנדידה מתחילה עם הגשמים הראשונים של העונה הרטובה. זה בדרך כלל באוקטובר או בנובמבר, אך לפעמים יכול להיות מאוחר יותר בדצמבר או בינואר.

סרטנים אדומים בכל רחבי האי עוזבים את בתיהם במקביל ומתחילים לצעוד לעבר האוקיינוס ​​כדי להזדווג ולהשריץ. סרטנים זכרים מובילים את הנדידה ואליהם מצטרפות נקבות בדרך.

התזמון והמהירות המדויקים של הנדידה נקבעים לפי שלב הירח. סרטנים אדומים משריצים תמיד לפני עלות השחר בנסיגה של הגאות ברבע האחרון של הירח. לא ייאמן, הם יודעים בדיוק מתי לעזוב את מאורותיהם כדי לקיים תאריך ירחי זה. עם זאת, מכיוון שסרטנים ממתינים עד שהגשם הראשון יתחיל את מסעם, הם נאלצים לפעמים למהר. אם הגשמים יגיעו קרוב למועד ההשרצה האופטימלי, הם יעברו במהירות. אך אם הגשם יגיע מוקדם הם עלולים לקחת את זמנם ולעצור לאכול ולשתות בדרכם לחוף. אם יתחיל לרדת גשם מאוחר מדי בכדי לקבוע את תאריך ההשרצה, יש סרטנים שיישארו במאורותיהם ויעברו במקום בחודש הבא.

Photo: Chris Bray

הסרטנים הזכרים הגדולים בדרך כלל מגיעים תחילה לים, אך עד מהרה מספרם של הנקבות עולה על מספרם. לאחר מסעם המפרך מהמישור, הסרטנים טובלים בים כדי לחדש את הלחות. לאחר מכן, הסרטנים הזכרים נסוגים לטרסות התחתונות של האי כדי לחפור מאורות. המספר העצום של סרטנים פירושו שהמאורות קרובים מאוד זה לזה, והסרטנים לעיתים קרובות נלחמים זה בזה על החזקת מאורה.

נקבות הסרטנים מצטרפות לזכרים בטרסות כדי להזדווג בתוך המחילות או בסמוך להן. לאחר ההזדווגות, הסרטנים הזכרים טובלים שנית בים לפני שהם מתחילים את המסע שלהם הביתה.

הנקבות הסרטניות נשארות מאחור במחילות הלחות. הן מייצרות ביצים תוך שלושה ימים מיום ההזדווגות ויישארו במחילות כשבועיים נוספים עם התפתחות הביצים.

כל סרטן נקבה יכולה לייצר עד 100,000 ביצים, אותן היא מחזיקה בתוך שקית לידה.

כשהירח מגיע לרבעון האחרון, הסרטניות עמוסות הביצים עוזבות את מחילותיהן ומתאספות באלפיהן על קו החוף, אין ספור כתמים מוצלים מעל קו המים. באזורים מסוימים אתה עשוי לראות עד 100 סרטנים למטר מרובע של חוף או סלע.

כאשר הגאות מתחילה לסגת לפני עלות השחר, הסרטנים עוברים לים ומשחררים את ביציהם לפני שהם חוזרים ליער. ההשרצה עשויה להתרחש 5-6 לילות רצופים במהלך ההגירה.

זחלי סרטנים אדומים בוקעים מהביצים ברגע שהם יוצרים קשר עם המים. ענני זחלים מסתחררים ליד החוף לפני שהם נסחפים לים על ידי הגלים והגאות הנסוגה.

הם צומחים בכמה שלבי זחל במהלך החודש הבא, ובסופו של דבר מתפתחים לבעלי חיים דמויי סרטנים הנקראים מגלופות. המגלופות מתאספות בבריכות קרוב לחוף במשך יום או יומיים עד שהן הופכות לסרטני תינוקות מעוצבות ומגיחות מהמים.

Photo: Chris Bray

סרטנים שנמדדים כ 5 מ"מ, מתחילים לצעוד בתוך היבשה במשך כ 9 ימים עד שהם מגיעים לבטיחות הרמה. שם הם יישארו מוסתרים במעברים סלעיים ופסולת יער בשלוש השנים הראשונות לחייהם.

עם זאת, הרוב המכריע של הזחלים לעולם לא יוצא מהמים – במקום זאת הם נאכלים על ידי דגים, מנטות ריי, וכרישי הלוויתן העצומים שמבקרים באיי חג המולד כדי לנצל את החגיגה השנתית הזו.

ברוב השנים, בכלל לא יצוצו מהים סרטני תינוקות או מעט מאוד. אבל פעם או פעמיים בעשור, מספר עצום ישרוד, וזה מספיק כדי לשמור על אוכלוסיית הסרטנים האדומים הגדולה באי.

נדידת הסרטנים האדומים היא האטרקציה התיירותית הגדולה ביותר באיי חג המולד, המושכת את חובבי הטבע מכל רחבי העולם.

כדי להגן על הסרטנים האדומים, חלקים מסוימים של כבישים עשויים להיסגר בחלק או במשך כל היום במהלך שיא הנדידה, לעתים קרובות בהתראה קצרה. אבל אתה יכול להחנות את המכונית שלך וללכת בזהירות בין ים הסרטנים הנעים כשהם עושים את דרכם אל החוף וממנו.

תוכלו לראות גם גשרים סרטניים בנויים מעל הכבישים. אלה מקומות נהדרים לעמוד בהם ולצפות בזרימת הסרטנים.

לוחות מודעות ציבוריים ורדיו מקומי מספקים עדכונים על תנועות הסרטנים במהלך ההגירה. ומומלץ גם לעקוב אחר כל השילוט ועצות צוות הפארק הלאומי.

נדידה נעימה,

שלכם, ריקי שחם.

הצטרף לדיון

10 תגובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *