בשנות השמונים הייתה טרייסי אדוארדס הבריטית נערה מרדנית, שברחה מהבית והתגלגלה בדרך לא דרך לעבודה על יאכטה ששטה לרודוס. כך נולדה התשוקה שלה לשיט וככה ניצתה בה התחושה הפנימית העמוקה שהיא נועדה לעשות את זה בדיוק. כמה שנים אחר כך, ב–1989, הפכה אדוארדס לסמל, אייקון נשי פורץ דרך, כשצוות של מלחיות בהנהגתה השתתף במרוץ וויטבורד ליאכטות, המרוץ הארוך והמסוכן ביותר שמקיף לאורך חודשים ארוכים את העולם. היא לא רק הייתה האישה הראשונה להתחרות במרוץ ולא רק מנהיגת הצוות הכל־נשי הראשון בו, הסירה שהשיטו, ה"מיידן", גם ניצחה בשניים מהמקטעים הנחשבים ביותר במרוץ וזכתה להישגים אדירים.

ריקי שחם - טרייסי אדוארדס, "מיידן".

"מיידן" (עלמה), Maiden, הוא גם שמו של הסרט התיעודי הנפלא על המירוץ של אדוארדס וחברותיה. הוא מספר את סיפור ההרפתקה החלוצית שלהן לא רק כמותחן ספורט שהסכנות שהיו גלומות בו עותקות נשימה. הוא עוסק גם ברעות ביניהן ובעיקר בכמויות הרפש והלעג איתן נאלצו להתמודד כתגובה ציבורית, מטעם הקולגות הגברים שלהן במרוץ, ומכיוונה של התקשורת שזלזול וחוסר אמון הן מילים לא מספיקות כדי לתאר את יחסה אליהן.

ריקי שחם - טרייסי אדוארדס, "מיידן".

סיפורה מעורר ההשראה מופיע בסרט התיעודי החדש והמרתק של אלכס הולמס, מיידן, המתאר את 167 הימים האינטנסיביים של אדוארדס במירוצי ים ברחבי העולם. הסרט מציג גם סיפור מתוזמן ורלוונטי על נשים בוטחות בפירוק מחסומים והתגברות על סקסיות ממוסדת בקהילה מבודדת.

"אני מקווה שאנשים – ובמיוחד נשים – יראו שאתה לא צריך להיות מושלם כדי להצליח", אמרה אדוארדס בהקרנת הבכורה של הסרט התיעודי בניו יורק. "אם אתה עושה משהו שאתה לגמרי נלהב ממנו ומאמין באמת שאתה יכול לעשות את זה – אתה יכול לעשות את זה. הכל אפשרי. אני מקווה שהסיפור שלי מוכיח זאת בצורה ברורה. אנשים רבים לא חשבו שנוכל להתחרות, והשגנו זאת. האמנו בעצמנו.”

ריקי שחם - טרייסי אדוארדס, "מיידן".

הסרט התיעודי משלב למעשה צילומי ארכיון וראיונות חדשים עם אדוארדס ואנשי הצוות שלה, ובונה סיפור מותח על הפלגתם לאורך 32,000 מייל תוך מתן מבט אינטימי אל עולם השייט.

"הים הוא מאוד ישר, ואין רכילות מאחורי הגב שלך. הוא מספר סיפורים ממש מולך, ומה שאתה רואה זה מה שאתה מקבל," אמרה אדוארדס – שעזבה את הבית כנערה ועברה לעיירת חוף, שם בסופו של דבר היא מצאה את דרכה לעבודות ביכטות. "וזה גורם לי להרגיש מי אני. אני מרגישה די במבוכה על היבשה לפעמים, וכשאני בים, אני לא צריכה להסתכל או להתנהג בצורה מסוימת. אני יכולה פשוט להיות ולהרגיש מי שבאמת אני. זה משחרר."

ריקי שחם - טרייסי אדוארדס, "מיידן".

כאשר אדוארדס החליטה להיכנס לסבב וויטבורד במרוץ העולמי – המכונה כיום מרוץ האוקיינוס ​​של וולוו – מעט היה מצופה ממנה. היא וצוות כל הנשים שלה ספגו הרבה לעג על שהעזו להצטרף למועדון הגברים בן העשורים הזה, ואמרו שהן לא מסוגלות להתמודד עם מרוץ כל כך תובעני.

ריקי שחם - טרייסי אדוארדס, "מיידן".

"לילה אחד בפאב, אמר איזה בחור, 'הי זאת את מסירת הנשים המטופשת ההיא. תחזרי הביתה. את אף פעם לא הולכת לנצח'." נזכרת אדוארדס. "אתה פשוט לומד ללכת משם. לא כעסתי על מה שהוא אמר; זה פשוט גרם לי להיות נחושה יותר. היו לנו את הכישורים והתשוקה, בדיוק כמו הגברים – ואם הם לא האמינו שאנחנו יכולים לעשות את זה, אז נראה להם. זו הייתה הגישה שלנו."

בסופו של דבר סיימה מיידן במקום השני במירוץ במהלך Whitbread בין השנים 1989–1990, וזכתה בשני מקצים יוקרתיים. זו הייתה התוצאה הטובה ביותר עבור סירה בריטית מזה 17 שנה – ועדיין נותרה התוצאה הטובה ביותר עבור צוות שכולו נשים.

ריקי שחם - טרייסי אדוארדס, "מיידן".

"אני גאה מאוד שהוכחתי שנשים מסוגלות להשיג הכול", אמר אדוארדס. "אבל מה שאני הכי זוכרת מהחוויה זה את האחווה שלנו והחברות שלנו. לחצות את קו הסיום ולהגיע לסוף יחד היה פשוט מדהים. כשנשים מצטרפות יחד, אנחנו יכולות לעשות הכל."

שייט נפלא, שלכם, ריקי שחם.

הצטרף לדיון

11 תגובות

  1. סיפור נפלא על תעצומות הנפש של האדם סרט מעולה בנטפליקס חובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *