מדוע לווייתנים גדולי סנפיר (Humpback Whales) מצילים כלבי ים?

ריקי שחם - לוויתן גדול סנפיר שומר על כלב ים מאורקה

In Antarctica, a killer whale spyhops to check out a Weddell seal, while a humpback whale surfaces nearby. Photo by Kathryn Jeffs/Minden Pictures

"אתה יכול להיות בסירה למעקב אחרי לווייתנים גדולי סנפיר", סיפר חוקר אחד, "וכל הלווייתנים הזכרים מסביבך נלחמים זה בזה, קרבות עקובים מדם, והעובדה שהם לעולם לא מפנים את כל התסיסה הזאת כלפי יושבי הסירה היא מדהימה. עם הרבה סוגי טורפים אחרים, אם היית באמצע זה, זה היה מכוון אליך בן רגע. לווייתנים גדולי סנפיר הם כמו לוחמים בודהיסטיים".

ריקי שחם - להקה של לווייתנים גדולי סנפיר

ייחוס תכונות דומות לבודהיסטים ללווייתנים גדולי סנפיר נראה מתאים במיוחד לאור הגילויים האחרונים אודות האופן בו הלווייתנים העצומים הללו משתמשים בכוחות העל שלהם לעזור ליצורים אחרים. הלווייתן גדול הסנפיר, מתברר, מפריע במכוון למתקפות של  לווייתנים קטלנים (Killer Whales) כדי לעזור ליצורי ים אחרים הנמצאים במצוקה. הם לא רק מגנים על התינוקות שלהם או על קרובי משפחה קרובים, הם מתערבים למען מינים אחרים – תינוק של לוויתן אפור עם אמו, כלב ים הנגרר על פיסת קרח, אפילו דג שמש באוקיאנוס. הלווייתן גדול הסנפיר פועל לשיפור רווחתם של אחרים; ההגדרה הקלאסית של אלטרואיזם.

ריקי שחם - לווייתן גדול סנפיר אוכל

דוגמאות של בעלי חיים שמצילים בעלי חיים אחרים הם נדירים. רוברט פיטמן, אקולוג ימי של המנהל הלאומי לאוקיאנוס ואטמוספירה בארה"ב, מתאר מפגש מרכזי שהוא היה עד אליו באנטארקטיקה בשנת 2009. קבוצה של לווייתנים קטלנים שטפה כלב ים של Weddell שהם תקפו מעל משטח קרח. כלב הים שחה בטירוף לעבר זוג לווייתנים גדולי סנפיר שהכניס את עצמו לפעולה. אחד הלווייתנים הענקיים התהפך על גבו וכלב הים השוקל 180 קילו נסחף אל חזהו של הלווייתן ענק בין הסנפירים המסיביים שלו. כאשר הלווייתנים הקטלנים התקרבו קרוב יותר, הקשית הלווייתן גדול הסנפיר את חזהו והרים את כלב הים מעל המים. וכאשר כלב הים החל להחליק, הלווייתן נתן לו דחיפה עדינה עם הסנפיר הענקי שלו, והשיבו חזרה לאמצע החזה העצום. לאחר שהתרחקו הקטלנים, כלב הים שחה לביטחון של מדף קרח סמוך.

ריקי שחם - כלב ים על לוויתן גדול סנפיר

A Weddell seal takes refuge from attacking killer whales on the chest of a humpback whale. Photo by Robert L. Pitman

פיטמן החל לבקש מאנשים לשלוח לו תיאורים של מקרים דומים. עד מהר התאספו אצלו תצפיות על 115 מפגשים בין לוויינים גדולי סנפיר ולווייתנים קטלנים, שנרשמו במשך 62 שנים, המאשרים התנהגות זו. אבל לדעת שמשהו קורה ולהבין מדוע זה שני דברים שונים. פיטמן כותב במחקריו שלווייתנים גדולי סנפיר יפריעו בכוונה ללווייתנים קטלנים, יבזבזו זמן ואנרגיה בפעילות שעלולה לגרום לפציעתם, במיוחד כאשר הלווייתנים הקטלנים תקפו לווייתן גדול סנפיר אחר, או אפילו כמו בהרבה מקרים שדווחו, כאשר הקטלנים תקפו טרף ממינים אחרים.

ריקי שחם - לוויתן אפור מגינה על הגור שלה מקטלן

A female gray whale lifts her calf out of the water to protect it from a hunting killer whale. Photo by Sue Flood/Minden Pictures

לווייתנים קטלנים שאוכלים יונקים צדים לווייתנים גדולי סנפיר צעירים, כלבי ים, אריות ים, דולפינים, ופרטים צעירים של מיני לוויינים רבים אחרים. יכול להיות גם כי לווייתנים גדולי סנפיר ספציפיים ששרדו מתקפות כאלו בילדותם מגיבים לטראומות אלה על ידי התקפה של קטלנים.

ריקי שחם - לווייתנית גדולת סנפיר ובתה

לווייתן גדול סנפיר בוגר בגודל 23-36 טון מציג כוח אדיר נגד לווייתן קטלן. כל סנפיר ענק מכיל קצוות חדים כתער העוטפים את קצהו הקדמי, והלווייתנים מנופפים בזריזות רבה בסנפיריהם העצומים. הלווייתנים גדולי הסנפיר, למרות המראה הכמו מלאכי שלהם עם סנפיריהם הנראים ככנפיים עצומות, נושאים נשק התקפי והגנתי עוצמתי משלהם. למרות שללווייתנים הקילרים יש שיניים, והם קטנים וזריזים יותר, מכה מזנב של לווייתן גדול סנפיר או מהסנפיר המסיבי עשויה להיות קטלנית. והלווייתנים הקטלנים מכירים בסכנה ונמנעים מלהתעמת עם לוויתן גדול סנפיר בוגר. מה גם שלווייתנים גדולי סנפיר עובדים בדרך כלל בזוגות כדי להדוף לווייתנים קטלנים, ואינם נחים לרגע, ולא עוצרים לאכול, עד שהקטלנים נמלטים מהמקום.

באופן מסקרן, לווייתנים גדולי סנפיר לא רק נקלעים להתקפות של לווייתנים קטלנים, אלא הם אף דוהרים לעברם ככבאים לבניינים בוערים. וכמו עובדי ההצלה האמיצים האלה, הלווייתנים גדולי הסנפיר לא תמיד יודעים מי נמצא בסכנה עד שהם מגיעים לשם. הסיבה לכך היא שהצליל המתריע בפני התקפה אינו קולו התובעני של הקורבן, אלה הקריאות הנרגשות של הקטלנים. לווייתנים קטלניים חולפים נוטים לשתוק כשהם צדים, אך כאשר הם סוף סוף תוקפים הם ממש קולניים. פיטמן מאמין שללווייתן גדול סנפיר יש הוראה אחת פשוטה: "כשאתה שומע לווייתנים קטלנים תוקפים, לך תעצור אותם."

אבל לווייתן גדול סנפיר גם מציג יכולות מדהימות לעדינות וקלילות תנועה. הם יצורים היפר-תרבותיים, בעלי יכולות יוצאות דופן של הסתגלות ולמידה, ובמיוחד למידה זה מזה. "היכולת שלהם לתפוס ניואנסים חברתיים במובנים מסוימים עולה בהרבה על זו שלנו", מעידים חוקרי לווייתנים.

אז האם לווייתנים גדולי סנפיר הם בעלי חמלה? מה שמרגש ביצורי ענק אלו הוא שהם מכוונים את התנהגותם לטובת מינים אחרים. תכונה נעלה שבהחלט אנו יכולים ללמוד מהם, תרתי משמע, גם ביחסינו לבני מיננו, וכל שכן ביחסנו לעולם החי הסובב אותנו.

ובאשר ללווייתנים הקטלנים, אל דאגה, הם לא יוצאים מקופחים מהסיפור הזה. טורפי-על חכמים אלו החיים בלהקות, ומכונים זאבי הים, שולטים ביד רמה בכל הימים, בשני הקטבים וביניהם, וזוכים לארוחות מגוונות בשולחנו של אלוהי הטבע. אם כבר מישהו גורע מהם את מזונם אז אלה אנו בני האדם שעושים בתוך הים כבשלנו ללא התחשבות בדייריו הוותיקים.

ריקי שחם - לווייתנים קטלנים (אורקה)

והלווייתנים הענקיים, שאמצו להם את כלבי הים, ימשיכו לשמור בגופם על ידידי נפשם.

שלכם, ריקי שחם.

הצטרף לדיון

18 תגובות

  1. יש לנו כה הרבה מה ללמוד מהטבע ומבעלי החיים. בכלל לוויתן היא החיה האהובה עלי בעולם כולו. נוצרת בליבי חלומות רבים בהם הכוללים לוויתינים, פעם אפילו רכבתי על גבו של אחד… תודה שהזכרת לי את החוויה גם בזמן העירות.

  2. ואחר כך אנחנו בני אדם רוצחים חיות כאלה בשביל בצע כסף

  3. אחת הכתבות המגרשות ביותר שקראתי. אני מודה לך, ריקי שחם, אנא הביאי עוד פנינים כאלה.

  4. תמונות כל כך יפות. הטבע במלוא הדרו, מקווה שבני אדם ילמדו סופסוף להוקיר את בעלי החיים ויפסיקו להרוס.

  5. ראיתי לוויתיני אורקה בכף התקווה הטובה לפני שנים רבות, אחד המראות המרגשים ביותר בחיי.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *