Image credit: Ricaro Beliel

צלם ואשתו שתלו, ועודם שותלים, מעל שני מיליון עצים במשך עשרים שנה כדי לשחזר יער הרוס. מערכת אקולוגית שלמה שבה לתחייה, ואפילו בעלי החיים חזרו.

הצלם הברזילאי סבסטיאו סלגאדו ואשתו לליה דלואיס ואניק סלגאדו החליטו להראות מה יכולה קבוצה קטנה של אנשים נלהבים ומסורים לעשות על ידי הפיכת כריתת יערות על ראשם, ולהתחיל בתהליך של בריאת יערות מחדש.

ריקי שחם

Image credit: Sebastiao Salgado

כי באמת, אמא טבע היא נשמה קשוחה שתמיד תמצא דרך לשוב לתחייה בחזרה, בהתחשב בתנאים הנכונים. סלגאדו הוא דמות ידועה, צלם שזכה כמעט בכל הפרסים הגדולים בתחום העיתונות והוציא לאור יותר מחצי תריסר ספרים. בשנות התשעים, כשהוא מותש פיזית ורגשית לאחר שתיעד את הברבריות האיומה של רצח העם ברואנדה, חזר הביתה לאזור הולדתו בברזיל, שהיה מכוסה פעם ביער גשם טרופי שופע. הוא היה המום ונהרס לגלות שהאזור נהיה עקר מעצי יער ונטול חיות בר. אך אשתו לליה האמינה שניתן להחזיר אותו למצבו המפואר הקודם.

ריקי שחם

Image credit: Institutoterra

"האדמה הייתה חולה כמוני – הכל נהרס. רק כ- 0.5% מהאדמה היו מכוסים בעצים." אמר סלגאדו. "ואז לאשתי היה רעיון נפלא לשתול מחדש את היער הזה. וכשהתחלנו לעשות זאת, אז כל החרקים והציפורים והדגים חזרו, ובזכות גידול העצים הזה גם אני נולדתי מחדש – זה היה הרגע החשוב ביותר."

ריקי שחם

Image credit: Institutoterra

יחד הקימו סבסטיאו וליה את Instituto Terra, ארגון קטן שנטע מאז 4 מיליון שתילים והחזיר את היער מהמתים. "אולי יש לנו פתרון," אמר סלגאדו. "יש יצור אחד שיכול להפוך CO2 לחמצן, שהוא העץ. עלינו להתחיל בשתילת עצים בהיקף עצום. אתה צריך יער עם עצים מקומיים, ואתה צריך לאסוף את הזרעים באותו אזור שאתה שותל אותם, או שהחרקים, הזוחלים, הציפורים, היונקים, וכל בעלי החיים ששייכים ליער לא ישובו. ואם תשתול יערות שאינם שייכים לאזור, אוכלוסיית החיות לא תגדל, והיער יישאר עזוב, גלמוד ואפוף שקט."

ריקי שחם

Image credit: Institutoterra

וכך, לאחר הקפדה יתרה על כך שכל מה שנטוע הוא צמח יליד הארץ, האזור פרח בצורה מדהימה בעשרים השנים שלאחר מכן. חיות הבר חזרו, ובמקום שם קודם הייתה דממת מוות, יש עכשיו קקופוניה של קריאות ציפורים שרות וחרקים שמזמזמים.

ריקי שחם

Image credit: Institutoterra

בסך הכל חזרו כ- 172 מיני ציפורים, כמו גם 33 מינים של יונקים, 293 מיני צמחים, 15 מיני זוחלים ו- 15 מיני דו-חיים, מערכת אקולוגית שלמה שנבנתה מחדש מאפס.

ריקי שחם

Image credit: Institutoterra

הפרויקט נתן השראה למיליונים בכך שנתן דוגמא קונקרטית לפעולה אקולוגית חיובית והראה כמה מהר הסביבה יכולה להתאושש עם הגישה הנכונה.

ריקי שחם
ריקי שחם

Image credit: Weverson Rocio

"אנחנו צריכים להקשיב לדברי האנשים שדואגים לארץ." הסביר סלגאדו. "הטבע הוא כדור הארץ, וזה יצורים אחרים, ואם אין לנו איזושהי חזרה רוחנית לכוכב הלכת שלנו, אני חושש שניפגע."

ריקי שחם

Image credit: Sebastiao Salgado

שלכם, ריקי שחם.

ריקי שחם

Image credit: Yasuyoshi Chiba

הצטרף לדיון

11 תגובות

  1. סיפור מלא תקווה, הטבע מעורר הערצה ביכולתיו, בני האדם כבר כל כך מנוכרים מהטבע, שלא מזהים את התגלמות כוחותיו בהם.

  2. קראתי פעמיים את הסיפור ובאמת התרגשתי.
    תודה לאל על סיפורים כאלה על מעורבות חברתית וסביבתית שנוסכים תקווה לעשות. הלוואי וכולם היו נחשפים לסיפור של בני הזוג הללו.

  3. כמה נפלא לקבל השראה מדמויות כאלה, שחיוץ מתוך רצון לתת ואיכפתיות כנה לסביבה, לטבע ולאדם.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *