מחקר חדש מראה שכמה מינים של ציפורים לא מסתפקים באיסוף שיער בשטח אלא גונבים אותו מיצורים חיים כדי לחמם את הקן. חוקר: "הם נועזים, הרפתקנים ופיקחים".

ריקי שחם - ציפור ורקון

כפי שיעיד כל מי שניסה אי פעם לאכול צ'יפס בחוף הים, גניבת אוכל על ידי ציפורים אינה התנהגות נדירה. למעשה, ציפורים רבות מיומנות בביצוע גניבות נועזות וחצופות. חוקרים תיעדו כמה מינים של ציפורים — עקעקים, סוכיים ודיות מצויות — בוזזים פריטים מגוונים, מפסולת פלסטיק ועד לתכשיטים יקרים, לצורך קישוט הקן שלהם, ויש גם ציפורים שמגלות עניין רב בשערות ומוכנות לעשות מאמץ גדול כדי להשיגן.

שערות של כלבים, דביבונים ואפילו בני אדם נמצאו בקנים של ציפורים, ומדענים סבורים שהן משפרות את הבידוד שלהם. במשך שנים חוקרים הניחו שציפורים אוספות שערות שנשרו או תולשות שערות מפגרי יונקים. ואולם מחקר חדש, שהתפרסם בשבוע שעבר בכתב העת Ecology, מלמד שכמה מינים של ציפורים, למשל מינים שונים של ירגזי (chickadees ו־titmice) — לא מסתפקים באיסוף שיער בשטח אלא גונבים אותו מיצורים חיים.

ריקי שחם - ציפורים עושיות השלמות לקן

המחקר, שהתבסס ברובו על ניתוח של סרטוני יוטיוב, מציג אינספור דוגמאות של ציפורים תולשות קווצות שיער מיונקים חיים, כולל בני אדם. לתופעה הזאת, שמחברי המחקר מכנים kleptotrichy (דחף לגנוב שיער), יש תיעוד נרחב ברשת הודות לצפרים. אבל זו הפעם הראשונה שחוקרים מכירים בתופעה באופן רשמי.

"זו דוגמה נוספת לתופעה שספרות המחקר התעלמה ממנה, אבל היתה מוכרת לכולם בקהילת חובבי הציפורים", אמר הנרי פולוק, חוקר בפוסט־דוקטורט במחלקה לאורניתולוגיה באוניברסיטת אילינוי ואחד ממחברי המחקר הנוכחי.

באביב שעבר, בזמן שפולוק השתתף בספירת הציפורים השנתית שעורכת האוניברסיטה שלו, נתקלה עינו בירגזי ממין tufted titmouse, שעופף בסמוך לדביבון שהיה שקוע בשינה עמוקה על ענף של עץ. הציפור הקטנה התקרבה לדביבון יותר ויותר ואז החלה לתלוש קוולות שיער מהפרווה שלו. היא הצליחה למלא את המקור שלה בפרווה יותר מעשרים פעם בלי להעיר את הדביבון.

ריקי שחם - ציפור לוקחת פרווה מכלב

לאחר שהיה עד לגניבה המקסימה הזאת, פולוק החל לחפש בספרות המדעית תיעוד של התנהגות דומה. הוא מצא תיעוד של 11 מקרים בלבד של ציפורים שגנבו שיער מיונקים. בין השאר נתקל בתיאור של דבשניים תולשים שיער מקואלות, ותיעוד מ-1946 של ירגזי תולש שיער מזנב של סנאי אדום. מאחר שזה לא סיפק אותו, פולוק החל לחפש תיאורים של התנהגות כזאת מחוץ לספרות המדעית. החיפוש הזה היה מוצלח הרבה יותר.

בחיפוש פשוט ביוטיוב פולוק מצא קרוב למאה סרטונים המתעדים ציפורים גונבות שיער של יונקים. ב-93% מהסרטונים שמצא נראים ירגזים תולשים שיער מכלבים ומבני אדם (במקרה האחרון, בהצלחה מעטה). ב-7% מהסרטונים כיכבו ירגזיים (Parids) שהתגנבו כדי לחטוף שיער מדביבונים, מחתולים ומכלבים, ובאחד מהם הם נראו גונבים שיער מדורבן. התברר לפולוק שלא רק שההתנהגות הזאת נפוצה, במיוחד בקרב ירגזיים, אלא שהיא מוכרת היטב לחובבי ציפורים.

ריקי שחם - ציפור לוקחת שיער לקן
SONY DSC

"הייתי עד לזה בעצמי", אמר דניאל בלדסרה, חוקר אקולוגיה התנהגותית של ציפורים בערים, מאוניברסיטת ניו יורק באוסווגו. גרתי פעם בבית שבמרפסת שלו היו מתקנים להאכלת ציפורים. הלברדור שלי היה יושב שם וירגזיים היו נוחתים עליו ותולשים את הפרווה שלו בלי בושה", אמר בלדסרה, שלא היה מעורב במחקר הנוכחי. "זה הדבר הכי מתוק שראית מעודך". בלדסרה אינו מופתע מכך שהתופעה נפוצה בקרב ירגזיים, משום שמדובר ב"בעל חיים שמתאים לו לפתח התנהגות כזאת. הם נועזים, הרפתקנים ופיקחים מאוד".

ריקי שחם - ציפור גונבת פרווה מחיה ישנה

בלדסרה ופולוק סבורים שהציפורים גונבות שיער בשביל הקן שלהן. Tufted titmice וירגזיים אחרים "מקננים בתחילת האביב כשעדיין קר, לכן חשוב להם לשמור על החום בקן שלהם", אמר בלדסרה. סקר של ספרות מדעית שעוסקת בקנים של 51 מינים של ירגזים העלה שנמצא שיער של יונקים ב–44 מהקנים. כל שבעת המינים שבקנים שלהם לא נמצא שיער חיים באזורים חמים יותר.

פולוק מקווה שמחקרים נוספים יסייעו לחוקרים ללמוד אילו חסרונות ואילו יתרונות יש לגניבת שיער, וכמה נפוצה ההתנהגות הזאת בקרב ציפורים. הוא גם מקווה שהמחקר הנוכחי ימחיש את החשיבות שיש לידע שמבוסס על הקהילה ועל מקורות אחרים שאינם מקובלים במדע. "כמדען אתה צריך להיות פתוח לבדוק מקורות מידע חלופיים. אני חושב שבמקרים רבים מזלזלים בספרות פופולרית, ובפרט מזלזלים בקהילת הצפרים וחובבי ציפורים".

שלכם, ריקי שחם.

הצטרף לדיון

31 תגובות

  1. יופיו של הטבע אינו נתפס. תודה ריקי שאת כותבת על נושא עשיר ויפה זה.

  2. מכיר את כתב העת ecology, מעלים נושאים חשובים. חבל שבישראל לא עוסקים במשבר האקלים יותר.

  3. מוצאת הרבה יופי ונחמה בסיפורים שלך ריקי. אנא המשיכי. שנה טובה לך.

  4. איך אני אוהב את הסיפורים שלך. תמיד יש חוכמה ותקווה בסיפורי הטבע האלה.

  5. לא סתם כתב ביאליק ״הכניסיני תחת כנפך״… הציפורים יודעות מה שבני האדם מתקשים ללמוד.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *