פיל יער אפריקני אחד, כך על פי מחקרים, יכול למנוע זיהום שווה ערך לפליטות של 2,047 מכוניות בנזין בשנה אחת. כך מסייע בעל החיים הענק לכדור הארץ: פיל היער האפריקני גורם אמנם נזק לצמחייה ביערות הגשם שבאפריקה, על ידי קילוף גזעי העצים או חפירה באדמה עד לשורשים, אבל מחקר חדש מצא כי הפגיעה הזו דווקא מסייעת ליערות לאגור יותר פחמן בעצים ובכך משתמרת אחת מהמערכות האקולוגיות ביותר של כדור הארץ.

ריקי שחם - פיל יער אפריקאי

פילי היער מפחיתים את צפיפות הגבעולים ביער, אך הגדילו את קוטר העץ הממוצע ואת סך הביומסה מעל פני הקרקע. הסיבה היא שהפילים רועים ורומסים עצים שקוטרם קטן מ-30 ס"מ, שמתחרים עם עצים גדולים יותר על אור, מים ומרחב – על ידי עצירת התחרות בין שני הסוגים, העצים הגדולים יותר שגשגו.

לעצים הקטנים יותר, שהפילים מעדיפים לאכול, יש צפיפות נמוכה יותר, מה שקשור לקצב צמיחה מהיר יותר ולתמותה גבוהה יותר. התנהגות הפילים מקדמת צמיחה של עצים שגדלים לאט יותר, האוגרים יותר פחמן. אפשר לחשוב על הפילים כמנהלי יערות. כלומר, הם ממלאים תפקיד חיוני בשמירה על המגוון הביולוגי של בית הגידול שלהם.

ריקי שחם - פיל יער אפריקאי

מלבד ביטול התחרות בין העצים, הפילים גם מפזרים זרעים ובכך מסייעים לבעלי חיים רבים אחרים להתקיים. בנוסף הם מדשנים את הצומח בחומרי הזנה כשהם מטילים את צרכיהם ברחבי היער, ובכך עוזרים לעצים לצמוח מהר יותר.

הישרדותם של פילי יער היא קריטית לשימור אגן קונגו, יער הגשם השני בגודלו בעולם, כשקע פחמן מרכזי. פיל היער הוא נכס טבעי שנותן לנו ערך לאורך חייו. פיל חי מספק שירותים בשווי מיליונים, הוא עוזר לנו להילחם בשינויי האקלים ושווה הרבה יותר כשהוא חי מאשר מת.

ריקי שחם - פיל יער אפריקאי

במקביל, יש מי שלוקח את הרעיון של ההגנה על פילי היער צעד קדימה. הסטארט-אפ Rebalance Earth שואף להשתמש בממצאים המדעיים של ברזגי ובהערכות השווי הכספי שעלו עם השנים בכל הנוגע לתרומתו למאמץ השימור הסביבתי, על מנת למכור את פוטנציאל לכידת הפחמן של פילים לחברות ברחבי העולם. בהתבסס על שוק קיזוז הפחמן, המאפשר לחברות לקזז את הפליטות שלהן על ידי תשלום עבור נטיעת עצים או פרויקטים של אנרגיה מתחדשת במקומות אחרים, Rebalance Earth החלה למכור אסימוני מערכת אקולוגית המייצגים את הפחמן שנלכד על ידי כל פיל.

ריקי שחם - פיל יער אפריקאי

הערך הכספי של פיל היער קשור ישירות לכמות ריבוי הפחמן שהם מבצעים במהלך חייהם והסכום הזה מוכפל למחיר הנוכחי של קיזוז פחמן. חברות שקונות את האסימונים משלמות כדי להגן על הפילים, כשהכספים שגויסו מיועדים לשומרי פארקים וקהילות מקומיות, כשהעסקה כולה תנוהל ותנוטר באמצעות טכנולוגיית בלוקצ'יין פרטית. כולם אוהבים פילים ולכן צריך לעשות הכל כדי לבלום את דעיכתם.

אז לכל אוהבי הפילים, עזרו לנו לשמור עליהם, על היערות ועל כל היצורים המופלאים המתגוררים בגן העדן הירוק שצומח מהאדמה. שלכם, ריקי שחם.

ריקי שחם - פיל יער אפריקאי

הצטרף לדיון

6 תגובות

  1. כל כך חשוב ריקי. אני תורם כל חודש כסף לעמותה ששומרת על פילים באפריקה. חייבים לשמוור על החיות המופלאות הללו.

  2. יש לי בעיה עם משפט כמו ״הערך הכספי של פיל היער״ – בני אדם שוכחים שאלוהים ברא את העולם. אז מי אנחנו שנקבע ערך חומרי לחיה כמו פיל.

  3. זה מדהים. אנחנו בני האדם חייבים ללמוד את הקשר בין כל האורגניזימים שעל פני כדור הארץ.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *