לאחר שניצודו ונדחקו מהאיים, יונקי הים הגדולים נצפו גם בכבישים ובשירותים ציבוריים. כעת, חוקרים פיתחו אלגוריתם שאמור למפות את התפוצה שלהם, ולאפשר להם לחיות בשלום לצד בני אדם.

ריקי שחם- אריות ים

הם הפתיעו אנשים בשירותים ציבוריים, גרמו להפסקת משחק כדורגל של ילדים, השתעשעו בבריכת שחייה, והביאו לסגירת כביש עירוני למשך שבועות. אחת מהם אף המליטה סמוך לגומה ה–13 של מגרש גולף.

אוכלוסיית אריות הים שגשגה בעבר לאורך חופי ניו זילנד. אך הם ניצודו במשך מאות שנים, מספרם התכווץ והם נדחקו לאיים במרחק מאות קילומטרים דרומה. בעשורים האחרונים, למרבה ההפתעה, אריות הים הניו זילנדיים — אחד המינים הנדירים ביותר של אריות ים — החלו לחזור אט־אט לחופי המדינה.

ריקי שחם- אריות ים

סיפור ההתאוששות שלהם מקפל בתוכו תקווה והבטחה. אבל מאחר שרבים מהאזורים ששימשו להם בעבר בתי גידול אוכלסו ברבות השנים בבני אדם, חוקרים אומרים שהפעם הניו זילנדים יצטרכו ללמוד לחלוק את סביבתם עם היונקים הימיים.

בניו זילנד אין מקום שמרוחק מהים יותר מ–130 קילומטרים, וילדים לומדים בבית הספר את שמות העצים והעופות המקומיים. לאור זאת, מוסיפה בורן, לניו זילנדים רבים יש עניין אמיתי בשימור בעלי חיים — וזה יסייע להם לחלוק את החופים עם אריות הים החצופים והסקרנים.

ריקי שחם- אריות ים

כמה מהמפגשים שהתרחשו בין בני אדם ליונקים הימיים היו משעשעים מאוד: באחת הערים שבאי הדרומי נסגרה בריכת השחייה כאשר אריה ים השתרע סמוך לבריכת הפעוטות, עד שהואיל לצאת מהמתחם דרך הדלתות האוטומטיות.

ריקי שחם- אריות ים

הסיבה לשובם של אריות הים — שלפי אומדנים מונים כעשרת אלפים פרטים — מבית הגידול שלהם שליד אנטארקטיקה, היא בגדר תעלומה. ב–1993 עשתה את המסע הזה הנקבה הראשונה והמליטה גור. מאז האוכלוסייה חוזרת בקצב אטי.

ריקי שחם- אריות ים

לא מזמן נודע לה שבניו זילנד הוצבו תמרורים המסייעים לנהגים באזורים מסוימים לחלוק את הכבישים עם אריות ים. "הכוונה העיקרית היא שניצור איזון", אומרת יועצת מדעית של המשרד לשימור הטבע במדינה. "אנחנו יכולים להכין את התושבים לקראת בואם של אריות הים לעיירה שלהם".

אז לחיי שובם של עוד חיות הבר ויצירי הטבע לחיות בשלום ולשגשג לצדנו, בני האדם. שלכם, ריקי שחם.

ריקי שחם- אריות ים

הצטרף לדיון

18 תגובות

  1. בני אדם שוכחים שהם לא שליטי הטבע וכי הפלנטה הזאת שייכת לחיות, לא פחות מלנו.

  2. מאז שנולדו ילדיי, חיות הפכן למשהו כל כך נוכח… פתאום אני מבינה כמה שלובים יחד חיי האדם והטבע.

  3. כיף לקרוא מה שאת כותבת ריקי, תמשיכי לכתוב על הנושאים המרתקים הללו הדאגה שלך לכדור הארץ בהחלט מדבקת.

  4. כן ירבו הסיפורים האופטימיים הללו. הטבע יודע לשקם עצמו, אם רק לא נקלקל.

  5. אריות הים זו חיה מופלאה וחברתית במיוחד. הם צוללים מוכשרים ויכולים לצלול עד לעומק מרבי של כ-100 מטרים ולהחזיק את נשימתם עד יותר משמונה דקות ברציפות.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *