הערים שלנו עומדות להיראות אחרת לגמרי, אנחנו אפילו לא מתחילים לדמיין עד כמה, כחלק מההיערכות לעידן החום הקיצוני.

ההתחממות היא עובדה קיימת, שמשנה כבר עכשיו את החיים ברחבי העולם, ובמיוחד את היכולת של בני אדם לנהל חיים מלאים ועשירים מחוץ לבית. מה שהיה פעם עניין עתידי מתרחש ומורגש כאן ועכשיו, כאשר גם בתרחישים האופטימיים ביותר צפויה התחממות משמעותית נוספת. מדינות וערים ברחבי העולם ניצבות, אפוא, בצומת דרכים. במילים פשוטות — האופן שבו נתייחס היום לסוגיית ההתחממות יכתיב את האופן שבו נוכל לחיות מחר.

נסו לדמיין מה תהיה המשמעות ביחס לאימוני ספורט שנרצה לעשות מחוץ לבית. ומה בקשר לשליחים, פקחים, חקלאים, פועלים, צבעים וסיידים, או כל מי שעובד בתחום שמצריך עבודה פיזית בשמש? איך ייראה בילוי משפחתי בגינה שבה מתקני המשחקים מתלהטים, ואיך נרגיש עם כל תזוזה ממרחב ממוזג אחד לאחר, במדינות שגם ככה צפופות עד מחנק?

במסגרת פרויקט "היער העירוני" שעליו הכריזה פריז לפני שנתיים, יחליפו עצים משטחי אספלט מול אתרים מרכזיים בעיר. בעיר מדיין כבר יצרו עשרות מסדרונות ירוקים, שמאפשרים לתושבים לעבור מרחקים גדולים בצל תמידי ולהוריד את הטמפרטורה הכללית בעיר. עצים הם הדבר הכי חשוב עכשיו, והכלי הכי חשוב שיש לנו הוא טבע ומים.

האוטוסטרדה שהפכה לפארק בסיאול

ריקי שחם - ערים ירוקות

ראש העיר פירק כביש מהיר שחצה שכונות בעיר ושיקם את הנחל שבעבר זרם במקום. השטח הפך לפארק עירוני, שהטמפרטורה בסביבתו נמוכה ב–3.6 מעלות מאזורים אחרים בעיר.

יער מחליף את האספלט ברחבי פריז

ריקי שחם - ערים ירוקות

במסגרת פרויקט "היער האורבני", עצים מתוכננים להחליף את משטחי האספלט ומגרשי החניה שניצבים מול אתרים מרכזיים בעיר, בהם בית העירייה (בצילומים: המבנה כיום והדמיה עתידית).

המסדרונות הירוקים שמצננים את מדיין

ריקי שחם - ערים ירוקות

במדיין שבקולומביה יצרו עשרות נתיבי תנועה מרובי צמחייה, שמאפשרים להולכי רגל לחצות את העיר בצל תמידי. הפרויקט, שעלה מיליוני דולרים וזכה בפרסים, הצליח להוריד את הטמפרטורה הכללית בעיר ב–2 מעלות.

קיאקים במקום מכוניות באוטרכט

ריקי שחם - ערים ירוקות

העיר ההולנדית פירקה כביש מהיר שחצה את שכונותיה, כדי לשחזר תעלת מים היסטורית. הפרויקט נועד לשפר את רווחת התושבים, להפחית שימוש בכלי רכב ולהחזיר את הטבע לעיר.

גינות הגג הירוקות של אמסטרדם

ריקי שחם - ערים ירוקות

אמסטרדם הפכה 10,000 מ"ר של גגות במבנים ציבוריים לשטחים ירוקים. הגגות, שעמוסים בצמחייה ולעתים גם בפאנלים סולאריים, אוגרים מי גשם, מונעים הצפות ומצננים את הטמפרטורה ברחובות סביב.

שלכם, ריקי שחם.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. מדהים כל כך. הסיפורים הירוקים הללו, הם הכי מרגשים בימים שחונים אלה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *