לווייתנים, הנחשבים לחיה קדושה בעיני קבוצות ילידיות רבות באיים הפולינזיים, מתמודדים עם סכנות רבות מעשה ידי אדם. כעת פעילי סביבה מקומיים יזמו אמנה שמעניקה ללווייתנים מעמד של ישות חוקית כדי לגרום לממשלות באזור לפתח חקיקה שתגן עליהם.

בעיני קבוצות ילידיות רבות ברחבי פולינזיה, הלווייתנים נושאים קדושה עתיקה. המאורים מאמינים כי הלווייתנים — "טוהורה" בשפתם — הובילו את אבותיהם בעת שחצו את האוקיינוס השקט. כיום, אותן קבוצות ילידיות רואות בעצמן את השומרות של בעלי החיים הגדולים ביותר במצולות הים.

אלא שהחל מהשבוע שעבר הלווייתנים כבר אינם סתם בעלי חיים באזור הזה. מנהיגים ילידים בניו זילנד, טהיטי ואיי קוק חתמו על אמנה היסטורית המכירה בלווייתנים כישויות חוקיות. פעילי איכות סביבה סבורים שמהלך זה יפעיל לחץ על ממשלות לספק ללווייתנים הגנה טובה יותר. יש להם סיבה טובה להאמין שהם יצליחו במשימתם: ב-2017 העבירה ניו זילנד חוק פורץ דרך שהעניק מעמד אנושי לנהר ואנגאנוי בגלל חשיבותו למאורים, האוכלוסייה הילידית במדינת האי.

"זה בהחלט מתאים שמי שמתחילים בתהליך הזה הם אלו שעל פי המסורת נחשבים לשומרים של הלווייתנים", אמרה מירה טקוקו, פעילה מאורית למען איכות הסביבה שעומדת בראש המיזם Hinemoana Halo , שהוביל לחתימה על האמנה.

האמנה — He Whakaputanga Moana, שפירושה "הצהרה למען האוקיינוס" — נחתמה בררוטונגה, הגדול מבין איי קוק, בטקס בהשתתפותו של המלך המאורי טוהטיה פוטאטאו טה ורוורו הרביעי ו-15 הצ'יפים החשובים ביותר בטהיטי ובאיי קוק. המלך המאורי הכריז כי עם היחלשות "שירת אבינו הקדמון", האמנה "אינה רק מילים על נייר", אלא "גלימת הגנה ארוגה למען הטאונגה שלנו, האוצרות שלנו — הלווייתנים המופלאים".

ללווייתנים יש משמעות כפולה בעיני המאורים וקבוצות ילידיות אחרות, אמרה טקוקו שכתבה על היוזמה במגזין האקלים והתרבות Atmos. המאורים מאמינים שהם צאצאים של לווייתנים, וגם שהלווייתנים היו גורם מפתח בפיתוח מערכת הניווט של אבותיהם, שעקבו אחרי נדידתם מאי לאי. "בלי הלוויתנים לא היינו מוצאים לעולם את כל האיים האלה של האוקיינוס השקט", אמרה טקוקו.

כעת טקוקו וצוותה ינסו לשכנע את מנהיגי העולם ללכת בעקבותיהם. היא כבר החלה בשיחות עם אישים רשמיים בטהיטי, טונגה ואיי קוק, ואמרה כי המלך המאורי פנה לכמה חברים בפלרמנט הניו זילנדי, וכי משפטנים מארה"ב ואירופה מצטרפים גם הם למאמץ.

שלכם, ריקי שחם.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *