אף שמומחי שימור לרוב נאבקים באורגניזמים שגדלים על מבנים, מחקר חדש מצא שקרום ביולוגי שהתפתח על חומת סין דווקא מגן עליה מבליה.

ריקי שחם, חזזיות על החומה הסינית הגדולה

החומה הגדולה של סין נחשבת למבנה הארוך ביותר שבנה האדם אי־פעם. היא הוקמה במטרה להגן על האימפריה הסינית מפני פלישות של המונגולים ואויבים נוספים מעבר לגבול. כעת מסתבר שמיני אורגניזמים זעירים שפלשו לחומה דווקא הגנו עליה עצמה. לפי מחקר חדש, חלקים גדולים של החומה מכוסים בקרום ביולוגי של אצות כחוליות (cyanobacteria), טחבי עלים וחזזיות. קרום זה מגדיל את יציבות החומה ומגן עליה משחיקה מגשם ורוח.

ריקי שחם, חזזיות על החומה הסינית הגדולה

בניית החומה הגדולה החלה במאה השלישית לפני הספירה וחלקים שלה נוספו ושופצו עד למאה ה–16. כיום רק 20% מהחומה נשארו במצב סביר, וחלקים שלמים נעלמו כליל. מקטעים רבים של החומה, במיוחד אלה שבאזורים צחיחים, נבנו מאדמה וחצץ דחוסים. אדמה דחוסה נשחקת בקלות רבה יותר מאבן, אולם היא יכולה גם לשמש מצע לגידול אורגניזמים, שיוצרים שכבה דקה של קרום ביולוגי (biocrust). בעבר העלו מומחי שימור את הסברה שהקרום הזה מזרז תהליכי בליה.

ריקי שחם, חזזיות על החומה הסינית הגדולה

הקרום מגן על החומה בדרכים רבות. לקרום יש משטח צפוף וכמעט לא חדיר למים, ובכך הוא משמר יובש בתוך החומה. בנוסף, הוא משמש כשמיכה תרמית המגינה משינויי טמפרטורה שגורמים להתנפחות והתכווצות. הקרום הגביר את היציבות והכוח המכני של החומה ב-178 עד 250 אחוזים בהשוואה למקטעי חומה בלא קרום.

ריקי שחם, חזזיות על החומה הסינית הגדולה

התפשטות הבנייה בבטון במאה העשרים דחקה לגמרי שיטות בנייה מסורתיות, שכן הבטון הוא יחסית זול וקל ליישום, אינו דורש תחזוקה, ובשילוב עם ברזל הוא מאפשר בנייה רב־קומתית. אך בעשורים האחרונים מתברר שבשונה מהתפיסה המקובלת, בטון אינו עמיד לאורך שנים רבות. אחרי 50 שנים מים ומלחים שחודרים במשך הזמן לבטון גורמים לקורוזיה והתנפחות של הברזל שבתוכו, וכל המערכת נכנסת לתהליך של היחלשות הדרגתית. בראייה יותר ארוכת טווח ומקיימת, שווה לחזור אל השיטות והחומרים המסורתיים ולבחון מחדש את הרלוונטיות שלהם כיום, לרבות את היכולת שלהם להתקיים בסימביוזה עם עולם הטבע. זה אולי האתגר המשמעותי ביותר שעומד לפני האדריכלות של המאה ה–21 – ללמוד שוב איך לחיות בהרמוניה עם הסביבה.

ריקי שחם, חזזיות על החומה הסינית הגדולה

שלכם, ריקי שחם.

ריקי שחם, חזזיות על החומה הסינית הגדולה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *