עשרות אלפי לימוזות חומות בטן מנצלות את הרוח הנוחה שנושבת בדרום אלסקה בתקופת הסתיו, כדי לצאת לנדידה השנתית שלהן דרומה. הן עוברות מעל האוקיינוס השקט בדרכן לחופי ניו זילנד ומזרח אוסטרליה.

ריקי שחם - ציפורים נודדות

מדובר במסע לאורך יותר מ–11 אלף קילומטר, שבו הן מכות בכנפיהן יום ולילה. הן עושות זאת ללא חניות ביניים למטרות אכילה, שתייה או מנוחה.

ריקי שחם - ציפורים נודדות

מסעה האפי של הלימוזה חומת הבטן — הנדידה הישירה הארוכה ביותר המתועדת של ציפור יבשתית — נמשך בין שמונה לעשרה ימים שבהם היא חשופה לגשמים עזים, רוחות חזקות וסכנות אחרות.

ריקי שחם - ציפורים נודדות

ציפורים אחרות נשארות באוויר זמן רב בעזרת טכניקה שמכונה "מעוף דינמי", אבל הלימוזות מתקדמות באמצעות נפנוף כנפיים בלתי פוסק, שגוזל אנרגיה רבה. בכל שנה יוצאות כ–90 אלף מהן מדלתת יוקון־קוסקוקווים בחוף המערבי של אלסקה, שם הן מטילות ביצים ומגדלות את צאצאיהן. אלסקה וניו זילנד עשירות במזון החביב עליהן. הן מעדיפות בעיקר את החרקים של אלסקה, שהם מזונם של הגוזלים הצעירים. בניו זילנד אין בזים שעלולים לטרוף אותן ואלסקה היא מבחינתן בית גידול בטוח.

ריקי שחם - ציפורים נודדות

הציפורים בעלות הסיבולת המופלאה עומדות בתלאות המסע בזכות סדרה של התאמות פנימיות. הלימוזות ניחנות בפלסטיות יוצאת דופן. איבריהן הפנימיים עוברים "שיפוץ אסטרטגי" לפני היציאה למסע. חלק מהקיבה שלהן, הכליות, הכבד והמעיים מתכווצים, כדי שמשקלן יפחת לפני חציית האוקיינוס. שרירי החזה גדלים לפני היציאה לדרך, כדי שיוכלו לתמוך בתנועות הכנפיים הבלתי פוסקות לאורך המסע.

שלכם, בברכת מסעות מוצלחים, ריקי שחם.

ריקי שחם - ציפורים נודדות

הצטרף לדיון

3 תגובות

  1. איזה ידע מטורף – שהאיברים שלהן מתכווצים על מנת שתצלחנה במסען.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *